Asset Publisher
Standard Ochrony Małoletnich
Nadleśnictwo Świerklaniec informuje, że z dniem 14.08.2024r wchodzi w życie Standard Ochrony Małoletnich zgodnie z zarządzeniem nr 27/2024 z dnia 12.08.2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Świerklaniec.
SKRÓCONA WERSJA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Osoby, z którymi masz kontakt w Naszym Nadleśnictwie, powinny zachowywać się grzecznie
i z poszanowaniem Twoich potrzeb. Zależy nam aby nasze spotkania przebiegały w dobrej atmosferze
i poszanowaniem godności wszystkich osób podczas zajęć edukacyjnych oraz innych aktywności realizowanych przez naszą jednostkę.
- Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
- Masz prawo być traktowane tak samo jak wszystkie inne dzieci.
- Masz prawo do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
- Pracownikom nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
- Masz prawo do informacji i prawo do prywatności.
- Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich Rodziców/Opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów.
- Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji ani używać ich w Twojej obecności.
- Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą lub w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
- Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
- Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
- Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.
Pamiętaj, że lubimy Cię takim jaka/i jesteś. Podczas zajęć po Twojej stronie leży również obowiązek kulturalnego zachowania względem innych Dzieci i Dorosłych. Chcemy, żebyście się do siebie odnosili
z szacunkiem, oraz m.in. nie bili, nie szturchali, nie krzyczeli i nie dokuczali. Jakakolwiek przemoc fizyczna czy psychiczna jest zakazana.
Kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi, który Cię wysłucha i pomoże! Możesz także napisać do nas na adres e-mail: swierklaniec@katowice.lasy.gov.pl
Warsztaty edukacyjne Rok w lesie - Co w trawie piszczy..
Nadleśnictwo Świerklaniec zaprasza na warsztaty edukacyjne pn. Rok w lesie -Co w trawie piszczy...
W ramach warsztatów przedstawiciele nadleśnictwa w prosty i przyjazny dla dzieci i młodzieży sposób przedstawią nie tylko na czym polega praca leśnika, ale również zwrócimy uwagę na naszych małych przyjaciół.
Poprzez wykład, pogadankę czy kreatywną zabawę przybliżymy zagadnienia związane z gospodarką leśną począwszy od prac wykonywanych w lesie w okresie jesiennym przez sezon zimowy, wiosenny aż do lata. Zwrócimy uwagę na zagrożenia dla lasu ze strony owadów, grzybów, zwierzyny płowej i oczywiscie ludzi. Pokażemy sprzęt którym każdy leśniczy dysponuje, tak że każdy będzie mógł zmierzyć pierśnicę drzewa czy obejrzeć mapę leśną. Oswoimy kleszcze, zasadzimy las a nawet zbudujemy domek dla jeża i hotel dla owadów.
W tegorocznym programie nie zabraknie ciekawostek o malych przyjaciołach .... m.in. biedronkach czy żukach...
Projekt jest dofinansowany przez WFOŚiGW w Katowicach.
Zapraszamy do udziału.
zajęcia prowadzone są bezpłatnie na terenie szkół/przedszkoli oraz w formie warsztatów terenowych dostosowanych do możliwości uczestników
szczegółowe informacja poniżej
obowiązuje rezerwacja terminów poprzez kalendarz:
https://wezkfwxdfi.calendesk.net/
Monika Pasterak
tel. 662016879
1000drzew na minutę
ZAPRASZAMY DO AKCJI "1000drzew na minutę"....
Jest to kolejna edycja akcji sadzenia lasu ..... Hasło 1000drzew na minutę wynika z prostego przeliczenia liczby 500mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. W Polsce nikt iny nie sadzi więcej drzew niż Lasy Państwowe
Jeśli chcesz wziać udział w akcji napisz: monika.pasterak@katowice.lasy.gov.pl
- Lasy Państwowe produkują co roku sadzonki w ilości około 800 mln szt. z czego około 88% stanowią sadzonki z produkcji polowej (z odkrytym systemem korzeniowym), 5 % sadzonki z produkcji tunelowej (z odkrytym systemem korzeniowym na różnego rodzaju substratach) oraz 7 % z produkcji kontenerowej (z zakrytym systemem korzeniowym).
- Istotną informacją jest fakt, że powierzchnia produkcyjna szkółek leśnych ulega systematycznemu zmniejszeniu. W 2016 roku (stan na 31.12.2016 r.) wynosiła 1949 ha, a w 2017 spadła do 1919 ha (stan na 31.12.2017r.). Produkcja na leśnych szkółkach otwartych sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym stanowi podstawowy rodzaj produkcji w LP. Pomimo zmniejszającej się powierzchni produkcyjnej szkółek leśnych (otwartych) jesteśmy w stanie wyprodukować sadzonki w 100% zapewniające realizację zadań hodowlanych.
- Najbardziej intensywnym rodzajem produkcji szkółkarskiej jest produkcja kontenerowa. W LP mamy w chwili obecnej mamy 17 specjalistycznych szkółek kontenerowych ( wszystkich szkółek w Polsce mamy 448 szkółek - dane z 2016)
Wszystkie szkółki kontenerowe produkują łącznie około 45 mln sadzonek i liczba ta systematycznie wzrasta. Należy pamiętać, że część produkcji kontenerowej odbywa się w modułach kontenerowych (nie są tak dobrze wyposażone jak kontenerówki). Dzięki produkcji kontenerowej możliwe jest (za wyjątkiem jodły) skrócenie cyklu produkcyjnego do jednego sezonu wegetacyjnego. Najnowszą i najnowocześniejszą szkółką kontenerową w LP jest Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie w Sukowie w Nadl. Daleszyce. Oficjalnie otworzone w 2017 roku.
- Szkółką, na której produkuje się najwięcej sadzonek (niecałe 8 mln szt.) jest szkółka w Nędzy w Nadl. Rudy Raciborskie. Jest to oczywiście szkółka kontenerowa.
- Należy podkreślić fakt, że szkółki lasów państwowych produkują materiał sadzeniowy nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również na potrzeby prywatnych właścicieli lasów.
- Największy udział w produkowanych gatunkach ma kolejno:
- Sosna 37,7%,
- Dąb szypułkowy 18,9%,
- Buk 12,1%,
- Dąb bezszypułkowy 6,9%,
- Świerk 5,9%,
- Jodła 4,8%,
- Brzoza 4,7%,
- Olsza 2,7%,
- Lipa 1,3%,
- Modrzew 1%.
Pozostałe procenty należą do innych gatunków liściastych i iglastych.
- Produkcja gatunków liściastych do iglastych stanowi ok. 51% iglastych do 49% liściastych (w 2016 r.)
- Nasze sadzonki są sprzedawane także za granicę
- W 2016 roku odnowienia i zalesienia stanowiły 58 214,98 ha w tym:
- 25 155,89 ha stanowiły zręby zupełne
- 27 239,46 ha stanowią rębnie złożone
- 3555,32 ha stanowiło wprowadzanie II piętra
Tropy a ślady...
Czasem widzimy ślady, a czasem „tropimy”, czyli poszukujemy tropów? Czy jest jakaś różnica między tropem, a śladem? Czego jest więcej: tropów czy śladów?
na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów przyrodniczych Rok w lesie dofinansowanych przez WFOŚiGW w Katowicach.
Zapraszamy wszystkie przedszkola i szkoły do udziału w projekcie.
miejsce: szkoła/przedszkole lub las/pole
termin: styczeń /luty
zapisy: Monika Pasterak tel. 662016879
a tak dla przypomnienia ;)
Trop – odcisk kończyny zwierzęcia pozostawiony na piasku, błocie lub śniegu, a także na innych podłożach, np. na betonie. [J.Romanowski „Poznajemy tropy i ślady zwierząt"]
Ślad – pozostałość po czymś, znak świadczący o tym, że coś istniało, działo się [wg definicji Słownika Języka Polskiego]. Śladami, oprócz odcisków kończyn, czyli tropów są również odchody, wypluwki, ślady żerowania i obecności – schronienia i legowiska.