Asset Publisher Asset Publisher

Standard Ochrony Małoletnich

Nadleśnictwo Świerklaniec informuje, że z dniem 14.08.2024r wchodzi w życie Standard Ochrony Małoletnich zgodnie z zarządzeniem nr 27/2024 z dnia 12.08.2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Świerklaniec.

 

SKRÓCONA WERSJA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

 

Osoby, z którymi masz kontakt w Naszym Nadleśnictwie, powinny zachowywać się grzecznie
i z poszanowaniem Twoich potrzeb. Zależy nam aby nasze spotkania przebiegały w dobrej atmosferze
i poszanowaniem godności wszystkich osób podczas zajęć edukacyjnych oraz innych aktywności realizowanych przez naszą jednostkę.

 

  • Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
  • Masz prawo być traktowane tak samo jak wszystkie inne dzieci.
  • Masz prawo do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
  • Pracownikom nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
  • Masz prawo do informacji i prawo do prywatności.
  • Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich Rodziców/Opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów.
  • Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji ani używać ich w Twojej obecności.
  • Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą lub w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
  • Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
  • Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
  • Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.

 

 

Pamiętaj, że lubimy Cię takim jaka/i jesteś. Podczas zajęć po Twojej stronie leży również obowiązek kulturalnego zachowania względem innych Dzieci i Dorosłych. Chcemy, żebyście się do siebie odnosili
z szacunkiem, oraz m.in. nie bili, nie szturchali, nie krzyczeli i nie dokuczali. Jakakolwiek przemoc fizyczna czy psychiczna jest zakazana.

 

Kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi, który Cię wysłucha i pomoże! Możesz także napisać do nas na adres e-mail: swierklaniec@katowice.lasy.gov.pl


Warsztaty edukacyjne Rok w lesie - Co w trawie piszczy..

Nadleśnictwo Świerklaniec zaprasza na warsztaty edukacyjne pn. Rok w lesie -Co w trawie piszczy...

W ramach warsztatów przedstawiciele nadleśnictwa w prosty i przyjazny dla dzieci i młodzieży sposób przedstawią nie tylko na czym polega praca leśnika, ale również zwrócimy uwagę na naszych małych przyjaciół.

Poprzez wykład, pogadankę czy kreatywną zabawę przybliżymy zagadnienia związane z gospodarką leśną począwszy od prac wykonywanych w lesie w okresie jesiennym przez sezon zimowy, wiosenny aż do lata. Zwrócimy uwagę na zagrożenia dla lasu ze strony owadów, grzybów, zwierzyny płowej i oczywiscie ludzi. Pokażemy sprzęt którym każdy leśniczy dysponuje, tak że każdy będzie mógł zmierzyć pierśnicę drzewa czy obejrzeć mapę leśną. Oswoimy kleszcze, zasadzimy las a nawet zbudujemy domek dla jeża i hotel dla owadów. 

W tegorocznym programie nie zabraknie ciekawostek o malych przyjaciołach ....  m.in. biedronkach czy żukach... 

 

Projekt jest dofinansowany przez WFOŚiGW w Katowicach.

Zapraszamy do udziału.

zajęcia prowadzone są bezpłatnie na terenie szkół/przedszkoli oraz w formie warsztatów terenowych dostosowanych do możliwości uczestników

 

szczegółowe informacja poniżej

obowiązuje rezerwacja terminów poprzez kalendarz:

 

https://wezkfwxdfi.calendesk.net/

 

Monika Pasterak

tel. 662016879


1000drzew na minutę

ZAPRASZAMY DO AKCJI "1000drzew na minutę"....

Jest to kolejna edycja akcji sadzenia lasu ..... Hasło 1000drzew na minutę wynika z prostego przeliczenia liczby 500mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. W Polsce nikt iny nie sadzi więcej drzew niż Lasy Państwowe

Jeśli chcesz wziać udział w akcji napisz: monika.pasterak@katowice.lasy.gov.pl

 

  1. Lasy Państwowe produkują co roku sadzonki w ilości około 800 mln szt. z czego około 88% stanowią sadzonki z produkcji polowej (z odkrytym systemem korzeniowym), 5 % sadzonki z produkcji tunelowej (z odkrytym systemem korzeniowym na różnego rodzaju substratach) oraz 7 % z produkcji kontenerowej (z zakrytym systemem korzeniowym).

 

 

  1. Istotną informacją jest fakt, że powierzchnia produkcyjna szkółek leśnych ulega systematycznemu zmniejszeniu. W 2016 roku (stan na 31.12.2016 r.) wynosiła 1949 ha, a w 2017 spadła do 1919 ha (stan na 31.12.2017r.). Produkcja na leśnych szkółkach otwartych sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym stanowi podstawowy rodzaj produkcji w LP. Pomimo zmniejszającej się powierzchni produkcyjnej szkółek leśnych (otwartych) jesteśmy w stanie wyprodukować sadzonki w 100% zapewniające realizację zadań hodowlanych.

 

  1. Najbardziej intensywnym rodzajem produkcji szkółkarskiej jest produkcja kontenerowa. W LP mamy w chwili obecnej mamy 17 specjalistycznych szkółek kontenerowych ( wszystkich szkółek w Polsce mamy 448 szkółek - dane z 2016)

 

Wszystkie szkółki kontenerowe produkują łącznie około 45 mln sadzonek i liczba ta systematycznie wzrasta. Należy pamiętać, że część produkcji kontenerowej odbywa się w modułach kontenerowych (nie są tak dobrze wyposażone jak kontenerówki). Dzięki produkcji kontenerowej możliwe jest (za wyjątkiem jodły) skrócenie cyklu produkcyjnego do jednego sezonu wegetacyjnego. Najnowszą i najnowocześniejszą szkółką kontenerową w LP jest Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie w Sukowie w Nadl. Daleszyce. Oficjalnie otworzone w 2017 roku.

 

  1. Szkółką, na której produkuje się najwięcej sadzonek (niecałe 8 mln szt.) jest szkółka w Nędzy w Nadl. Rudy Raciborskie. Jest to oczywiście szkółka kontenerowa.

 

  1. Należy podkreślić fakt, że szkółki lasów państwowych produkują materiał sadzeniowy nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również na potrzeby prywatnych właścicieli lasów.

 

  1. Największy udział w produkowanych gatunkach ma kolejno:
  • Sosna 37,7%,
  • Dąb szypułkowy 18,9%,
  • Buk 12,1%,
  • Dąb bezszypułkowy 6,9%,
  • Świerk 5,9%,
  • Jodła 4,8%,
  • Brzoza 4,7%,
  • Olsza 2,7%,
  • Lipa 1,3%,
  • Modrzew 1%.

Pozostałe procenty należą do innych gatunków liściastych i iglastych.

 

  1. Produkcja gatunków liściastych do iglastych stanowi ok. 51% iglastych do 49% liściastych (w 2016 r.)

 

  1. Nasze sadzonki są sprzedawane także za granicę

 

  1. W 2016 roku odnowienia i zalesienia stanowiły 58 214,98 ha w tym:
  • 25 155,89 ha stanowiły zręby zupełne
  • 27 239,46 ha stanowią rębnie złożone
  • 3555,32 ha stanowiło wprowadzanie II piętra

 

 


Tropy a ślady...

Czasem widzimy ślady, a czasem „tropimy”, czyli poszukujemy tropów? Czy jest jakaś różnica między tropem, a śladem? Czego jest więcej: tropów czy śladów?

 

na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów przyrodniczych Rok w lesie dofinansowanych przez WFOŚiGW w Katowicach.

Zapraszamy wszystkie przedszkola i szkoły do udziału w projekcie.

miejsce: szkoła/przedszkole lub las/pole

termin: styczeń /luty

zapisy: Monika Pasterak tel. 662016879

 

a tak dla przypomnienia ;)

 

Trop – odcisk kończyny zwierzęcia pozostawiony na piasku, błocie lub śniegu, a także na innych podłożach, np. na betonie. [J.Romanowski „Poznajemy tropy i ślady zwierząt"]

 

Ślad – pozostałość po czymś, znak świadczący o tym, że coś istniało, działo się [wg definicji Słownika Języka Polskiego]. Śladami, oprócz odcisków kończyn, czyli tropów są również odchody, wypluwki, ślady żerowania i obecności – schronienia i legowiska.