Asset Publisher Asset Publisher

1000drzew na minutę

ZAPRASZAMY DO AKCJI "1000drzew na minutę"....

Jest to kolejna edycja akcji sadzenia lasu ..... Hasło 1000drzew na minutę wynika z prostego przeliczenia liczby 500mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. W Polsce nikt iny nie sadzi więcej drzew niż Lasy Państwowe

Jeśli chcesz wziać udział w akcji napisz: monika.pasterak@katowice.lasy.gov.pl

 

  1. Lasy Państwowe produkują co roku sadzonki w ilości około 800 mln szt. z czego około 88% stanowią sadzonki z produkcji polowej (z odkrytym systemem korzeniowym), 5 % sadzonki z produkcji tunelowej (z odkrytym systemem korzeniowym na różnego rodzaju substratach) oraz 7 % z produkcji kontenerowej (z zakrytym systemem korzeniowym).

 

 

  1. Istotną informacją jest fakt, że powierzchnia produkcyjna szkółek leśnych ulega systematycznemu zmniejszeniu. W 2016 roku (stan na 31.12.2016 r.) wynosiła 1949 ha, a w 2017 spadła do 1919 ha (stan na 31.12.2017r.). Produkcja na leśnych szkółkach otwartych sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym stanowi podstawowy rodzaj produkcji w LP. Pomimo zmniejszającej się powierzchni produkcyjnej szkółek leśnych (otwartych) jesteśmy w stanie wyprodukować sadzonki w 100% zapewniające realizację zadań hodowlanych.

 

  1. Najbardziej intensywnym rodzajem produkcji szkółkarskiej jest produkcja kontenerowa. W LP mamy w chwili obecnej mamy 17 specjalistycznych szkółek kontenerowych ( wszystkich szkółek w Polsce mamy 448 szkółek - dane z 2016)

 

Wszystkie szkółki kontenerowe produkują łącznie około 45 mln sadzonek i liczba ta systematycznie wzrasta. Należy pamiętać, że część produkcji kontenerowej odbywa się w modułach kontenerowych (nie są tak dobrze wyposażone jak kontenerówki). Dzięki produkcji kontenerowej możliwe jest (za wyjątkiem jodły) skrócenie cyklu produkcyjnego do jednego sezonu wegetacyjnego. Najnowszą i najnowocześniejszą szkółką kontenerową w LP jest Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie w Sukowie w Nadl. Daleszyce. Oficjalnie otworzone w 2017 roku.

 

  1. Szkółką, na której produkuje się najwięcej sadzonek (niecałe 8 mln szt.) jest szkółka w Nędzy w Nadl. Rudy Raciborskie. Jest to oczywiście szkółka kontenerowa.

 

  1. Należy podkreślić fakt, że szkółki lasów państwowych produkują materiał sadzeniowy nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również na potrzeby prywatnych właścicieli lasów.

 

  1. Największy udział w produkowanych gatunkach ma kolejno:
  • Sosna 37,7%,
  • Dąb szypułkowy 18,9%,
  • Buk 12,1%,
  • Dąb bezszypułkowy 6,9%,
  • Świerk 5,9%,
  • Jodła 4,8%,
  • Brzoza 4,7%,
  • Olsza 2,7%,
  • Lipa 1,3%,
  • Modrzew 1%.

Pozostałe procenty należą do innych gatunków liściastych i iglastych.

 

  1. Produkcja gatunków liściastych do iglastych stanowi ok. 51% iglastych do 49% liściastych (w 2016 r.)

 

  1. Nasze sadzonki są sprzedawane także za granicę

 

  1. W 2016 roku odnowienia i zalesienia stanowiły 58 214,98 ha w tym:
  • 25 155,89 ha stanowiły zręby zupełne
  • 27 239,46 ha stanowią rębnie złożone
  • 3555,32 ha stanowiło wprowadzanie II piętra

 

 


hodowla

HODOWLA LASU

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

W Nadleśnictwie Świerklaniec odnowienia obejmują rocznie ok. 228 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Świerklaniec pielęgnuje ok. 354 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne będziemy wykonywać według nowego PUL corocznie na obszarze ok. 83 ha, czyszczenia późne – na 116 ha, trzebieże wczesne – na 320 ha, a trzebieże późne – na ok. 860 ha.