Wydawca treści
CENNIK DREWNA 2024r - we wszystkich leśnictwach istnieje możliwość płacenia kartą
Sprzedaż choinek w 2024 roku
Sprzedaż w dwóch lokalizacjach : przy siedzibie Nadleśnictwa ( ul.Oświęcimska 19 i leśnictwie szkółkarskim (ul. ks. Rogowskiego 62, Kalety)
rozpoczęcie od dnia 16.12.2024r
Nadleśnictwo Świerklaniec informuje, że od 15.07.2024 obowiązują nowe ceny detaliczne drewna średnio i wielkowymiarowego..
zapraszamy do zapoznania się z cennikami
Zasady sprzedaży drewna użytkowego
Zasady sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Świerklaniec określane są Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 46 z dnia 24 października 2016r.
Drewno można kupić "hurtowo" poprzez
bądź detalicznie w leśniczówkach.
Nadleśnictwo Świerklaniec w ramach sprzedaży detalicznej oferuje nie tylko drewno do celów grzewczych ale również drewno konstrukcyjne, budowlane. W ostatnich latach popyt na drewno opałowe osób fizycznych szybko rośnie. Wbrew pozorom nie są to tylko mieszkańcy wsi, ale także miast i miasteczek, gdzie domy jednorodzinne coraz częściej wyposażone są w kominki, w dodatku nie tylko w celach dekoracyjnych ale przede wszystkim grzewczych.
Nadleśnictwo Świerklaniec zaprasza do kontaku z miejscowymi leśniczymi w celu zakupu drewna. Oferujemy zarówno drewno opałowe, jak i konstrukcyjne i budowlane.
Najnowsze aktualności
Dokarmianie ptaków
Dokarmianie ptaków
PTAKI, PTASZKI...... czyli jak i kiedy dokarmiać
Każdy z nas zastanawia się czy, kiedy zacząć dokarmiać i jakim pożywieniem naszych przyjaciół zza okna. Odpowiedź jest prosta TAK dokarmiamy ptaki - w okreisie zimowym, kiedy jest mróz oraz guba pokrywa śniegu trudno jest ptakom znaleźć coś do zjedzenia. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad:
-
Ciągłe dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć wraz z pojawieniem się ujemnych temperatur i pokrywy śnieżnej (jak najbardziej możemy wyłożyć pożywienie ptakom wraz z pojawieniem się ujemnych temperatur a przed mającymi wystąpić silnymi opadami śniegu by wiedziały gdzie mogą znaleźć pokarm).
Ciągle dokarmianie powinno rozpocząć się wtedy kiedy ptaki mają utrudniony dostęp do pożywienia z powodu pokrywy śnieżnej.Ptaki mogą potrzebować wtedy naszej pomocy by przetrwać okres ciężkiej zimy.Podczas odwilży powinniśmy jednak zaprzestać dokarmiania, ptaki ponownie mogą korzystać z naturalnego pożywienia, sami również zauważymy zmniejszone zainteresowanie wtedy ptaków karmnikiem i to jest naturalne zachowanie.
-
Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami z własnego stołu. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli i sztucznych dodatków, które są szkodliwe dla ptaków, ptaki od tego chorują.
-
Podajemy ptakom naturalne pożywienie, takie jak ziarna zbóż np. owies, proso, pszenica, nasiona roślin oleistych (słonecznik w łupinach, najlepiej czarny, nasiona lnu, konopie, sezam), orzechy, pestki dyni, owoce np. jabłka, suszone morele, rodzynki, wieszamy słoninkę , czy też płatki owsiane lub jęczmienne itd. A jak samodzielnie stworzyć pokarm tłuszczowy? Potrzebne są różne nasiona : płatki owsiane, jęczmienne, mak, proso, pszenicę i owies. Wymienione wyżej rzeczy zatapia się w roztopionym tanim smalcu i zalewa w plastikowych lub innych pojemnikach by zawiesić je później na gałęziach.
-
Wykładamy pożywienie w przygotowanym do tego miejscu - karmniku, który najlepiej jak jest ustawiony w zacisznym miejscy, osłoniętym od wiatru; tak by blisko niego był jakiś gęsty krzew w którym ptaki mogłyby się schronić przed drapieżnikami. Ważne by karmik był przestrzenny, wysoki i szeroki na min. 25 cm by ptaki mogły swobodnie do niego wlatywać i szybko się ewakuować w sytuacji zagrożenia. Pamiętajmy o systematycznym czyszczeniu karmika, najlepiej jak jest w nim ruchoma podłoga ().
-
Dobra pora by pomyśleć zainstalowaniu karmnika to połowa listopada.
-
Łatwym sposobem dokarmiania ptaków są "ptasie pyzy" lub nabite jabłko na gałęzie
-
A jak samodzielnie stworzyć pokarm tłuszczowy? Potrzebne są różne nasiona : płatki owsiane, jęczmienne, mak, proso, pszenicę i owies. Wymienione wyżej rzeczy zatapia się w roztopionym tanim smalcu i zalewa w plastikowych lub innych pojemnikach by zawiesić je później na gałęziach. (pojemniki po serkach, jogurtach, margarynie, stare glinianą donice, potrzeba by przez cały pojemnik czy doniczkę przebiegał sznurek należy tak go przymocować by później powiesić go do góry dnem, z jednej strony jest przywiązany a z drugiej sikorki mogą siadać na sznurku i dzióbać, inne ptaki mają utrudniony wtedy dostęp, jest to głównie rozwiązanie dla karmienia sikorek, chyba tylko one mogą jeść w takiej pozycji )
W sezonie 2018/2019 WFOŚiGW w Katowicach dofinansował dokarmianie ptaków dzikożyjących na terenach leśnych Nadleśnictwa Świerklaniec. Zapraszamy do udziału w projkcie ....